Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Zdjęcie

Co myślicie o 500+ ?

500+

57 odpowiedzi w tym temacie

#1 Żuraw

Żuraw

Nowy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • Pip
  • 16 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 14:48:25

Wszędzie wylewa się fala hejtu na rządowy program 500+. Dzisiaj przeczytałem artykuł, całkiem przypadkiem bo prawicowcem to ja nie jestem. Art daje do myślenia i zgadzam się z nim. Chciałbym jednak otworzyć dyskusję na ten temat. Zanim przystąpicie chciałbym jednak byście przeczytali to co ja: https://www.e-polity...-spoleczna.html

#2 ~Remigiusz~

~Remigiusz~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 15:08:39

Odnoszę się :

Po co 500+?

Naukowcy wyliczyli ile kosztuje wychowanie dziecka. Jeżeli zapewnimy dziecku podstawowe potrzeby, wyedukujemy łącznie z opłaceniem studiów, wydamy na jedną pociechę około pół miliona złotych. Rodzicielstwo to poświęcenie nie tylko swego czasu ale i mnóstwa pieniędzy.

Pół miliona czyli 500 000 zł na jedno dziecko przez ok 25 lat ( czas alimentów ) czyli ok 1 700 zł na miesiąc . 

Czy to jest prawda ? Myślę że kłamstwo . 

Co do 500+ lepiej dać czy odliczyć od podatku w formie ulgi ? Jak pracujesz to możesz sobie rocznie odliczyć 6000 zł z podatku dochodowego czyli aby to odliczyć musisz zarabiać około 3000 zł na m-c a jak zarabiasz mniej to już twoja strata . Ten sposób jest tańszy od obecnej papierologi , pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy ale czy o to chodzi PISowi ? :) 

#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 15:38:35

Uczenie młodych matek tylko rodzenia dzieci za pieniądze to największy błąd jaki można zrobić. 

Zakładamy, że młoda "matka" tylko rodzi 4 dzieci i czeka na emeryturę.

Jej 4 dziecko osiąga 18 lat w jej wieku 45 lat. Emerytura od 60 roku życia. Z czego kochana rodzicielka będzie żyła przez 15 lat? 45 to trochę dużo jak na pierwszą pracę, szanse na znalezienie takiej też marne. Dając 500zł Pis żyje chwilą, tu i teraz a co będzie za kilkanaście lat? Płacz i łzy pracujących teraz i tych co za 15 lat bez pracy będą. 

500zł powinno być tylko dla osób aktywnych zawodowo. 

#4 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 15:46:40

Wszędzie wylewa się fala hejtu na rządowy program 500+. Dzisiaj przeczytałem artykuł, całkiem przypadkiem bo prawicowcem to ja nie jestem. Art daje do myślenia i zgadzam się z nim. Chciałbym jednak otworzyć dyskusję na ten temat. Zanim przystąpicie chciałbym jednak byście przeczytali to co ja: https://www.e-polity...-spoleczna.html

Program 500+ pierwotnie był pomyślany jako wsparcie prokreacyjne. Nabijaliśmy się z tego, to prawda. Po pierwsze wystarczyło zajrzeć za płot (Francja, kraje skandynawskie) aby wiedzieć, że to nie wypali. Po drugie, to śmieszne aby państwo płaciło za ciupcianie. Nie wypaliło, co było do przewidzenia. Program więc przedefiniowano jako socjalny i tu znów zastrzeżenia. Jest powszechny, dostają wszyscy. Jaki to więc socjalny? Dostają wszyscy bez względu na zasobność i potrzeby. Poza tym skoro socjalny dlaczego zajmuje się tym państwo a nie służby socjalne. Przecież efektywność wydanych pieniędzy przy ich celowym użyciu będzie znacznie większą. Nie jest to więc program socjalny to rozdawnicwo służące jakiemuś celowi. Oczywiście po nieudanym starcie programu partia nie mogła ot tak się z niego wycofać, przyznać się do porażki. Dzisiaj nazywa to po swojemu, jako socjalny, ale socjalnym nie jest. Jego zadaniem jest kupowanie wyborcy za jego pieniądze i to działa.

PS

Przecież o wiele taniej i efektywniej byłoby tej kasy podatnikowi nie zabierać, obniżyć podatki. Niestety wtedy nie byłoby efektu, że oto partia coś komuś "daje". Do Remiego, naukowcy etc. wiadomo, że najwięcej dzieci rodzi się w rodzinach biednych, my w PRL, dzisiejsze kraje biedne. Jak widać pieniądze nie są dobrym motorem do prokreacji. Ludzie raczej jak nie ma kasy i nic lepszego do roboty ciupciają vide szczyt urodzin w 20 st. zasilania w PRL.

Użytkownik rniski-four edytował ten post 12 marzec 2019 - 15:52:46

#5 ulex

ulex

Nowy

• Pip
  • 5 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 16:00:53

Z tego względu co piszesz 500+ tym bardziej się przyda. Takie jest moje zdanie.

#6 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 16:04:44

Z tego względu co piszesz 500+ tym bardziej się przyda. Takie jest moje zdanie.

To prawda, pecunia non olet, kiedy leży na ulicy schylę się. Założycie wątku nie pytał o kasę lecz co myślimy o programie 500+.

#7 Żuraw

Żuraw

Nowy

• Pip
  • 16 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 17:08:20

Uczenie młodych matek tylko rodzenia dzieci za pieniądze to największy błąd jaki można zrobić. 

A nie rozpatrywałeś tego pod kontem że wiele rodziców nie decyduje się na dziecko bo nie chcieliby by żyło w biedzie albo nie miało wszystkiego, tego co inne dzieci. Ja patrzę na to nie jako płacenie za rodzenie ale pokazywanie że rząd wesprze. Bo duza ilość dzieci jest w naszym wspólnym interesie.

Przecież o wiele taniej i efektywniej byłoby tej kasy podatnikowi nie zabierać, obniżyć podatki. Niestety wtedy nie byłoby efektu, że oto partia coś komuś "daje". 

Oczywiście że tutaj musi być też otoczka reklamująca partię. Pomińmy ją ponieważ nie chodzi tu o aspekt pr'owy partii a o rodziny. Można by bezdzietnym dowalić bykowe a dzietnym zniżyć podatki, ale rozwiązano to jak rozwiązano.

Też jeżdżę tu i tam i potwierdzam że dzieciaki zaczęły wyjeżdżać na wakacje, ferie. Jest zupełnie inaczej niż jeszcze dwa lata temu. 

Użytkownik Żuraw edytował ten post 12 marzec 2019 - 17:09:57

#8 ~Remigiusz~

~Remigiusz~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 17:21:21

A nie rozpatrywałeś tego pod kontem że wiele rodziców nie decyduje się na dziecko bo nie chcieliby by żyło w biedzie albo nie miało wszystkiego, tego co inne dzieci. Ja patrzę na to nie jako płacenie za rodzenie ale pokazywanie że rząd wesprze. Bo duza ilość dzieci jest w naszym wspólnym interesie.

Oczywiście że tutaj musi być też otoczka reklamująca partię. Pomińmy ją ponieważ nie chodzi tu o aspekt pr'owy partii a o rodziny. Można by bezdzietnym dowalić bykowe a dzietnym zniżyć podatki, ale rozwiązano to jak rozwiązano.

Też jeżdżę tu i tam i potwierdzam że dzieciaki zaczęły wyjeżdżać na wakacje, ferie. Jest zupełnie inaczej niż jeszcze dwa lata temu. 

A my mamy samochody w średniowieczu  na oklep a XVII wieku karocą . Czasy się zmieniają . To nie jest zasługa rządów a nas . Czas działa na korzyść naszego bogacenia się . Pieniądze rozdawane przez PIS pochodzą z zagranicznych kredytów które to będą spłacać dzisiejsi beneficencji . 

#9 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 17:23:06

Nie zwykłem podchodzić do porządku dziennego nad sprawami sprawiedliwości i kasy. Jest wielu biednych a bez rodzin i vice versa rodzin bogatych. Skoro mówimy, że to program socjalny, dlaczego te pieniądze nie idą do potrzebujących a wyłącznie do rodzin?

PS

Przyznam się, że nie znosiłem kiedy za komuny rodzice wysyłali mnie na kolonie. Od kiedy skończyłem 18 lat nigdy nie dałem się nabrać na zbiorową zsyłkę czy potem wczasy FWP. Mój czas, moja zarobiona przeze mnie kasa i mój świat. A zarabiałem na swoje już od 16 roku życia. Ja z książeczką autostopu zwiedziłem cała Polskę, moje dzieci szmat Europy, też zarabiały na swoje ekstrasy. Dzisiaj państwo ma dać a podobno tacy już jesteśmy bogaci? Insza inszość, że moje chłopaki programowały w C i pisali gry nim w szkole nauczyli się czytać. Tutaj upatrywałbym problemu w nieudolności, tych którym się należy.

Użytkownik rniski-four edytował ten post 12 marzec 2019 - 17:42:20

#10 Żuraw

Żuraw

Nowy

• Pip
  • 16 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 17:37:35

Nie zwykłem podchodzić do porządku dziennego nad sprawami sprawiedliwości i kasy. Jest wielu biednych a bez rodzin i vice versa rodzin bogatych. Skoro mówimy, że to program socjalny, dlaczego te pieniądze nie idą do potrzebujących a wyłącznie do rodzin?

To na wzór zachodnich świadczeń chyba. Choć sam uważam że to powinno być dla osób pracujących lub aktywnie poszukujących pracy, czyli zarejestrowanych bezrobotnych. Limit górny nie jest chyba dla mnie tak kontrowersyjny. Choć z drugiej strony Polska nie jest tak bogata a więc ustanowienie limitu górnego było by korzystniejsze dla budżetu Państwa ale znowu z następnej strony skoro jest to finansowane z uszczelnienia vat wcześniej nikomu nie przeszkadzało że dziesiątki miliardów ląduje u złodziei i  na to Polskę było stać. 

Pieniądze rozdawane przez PIS pochodzą z zagranicznych kredytów które to będą spłacać dzisiejsi beneficencji . 

Pieniądze te które idą do rodzin wcześniej szły do mafii vatowskie. Ogrom sum jest ogólnie dostępny w sieci. 500+ nie jest finansowany z kredytów. Własnie nad tym myślę że faktycznie nie sprawdzamy informacji jak jest. Ktoś sceptyczny zawsze przyklei łatkę długu, korupcji. Potem ktoś to przeczyta i powtórzy.

#11 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 17:51:16

To na wzór zachodnich świadczeń chyba. Choć sam uważam że to powinno być dla osób pracujących lub aktywnie poszukujących pracy, czyli zarejestrowanych bezrobotnych. Limit górny nie jest chyba dla mnie tak kontrowersyjny. Choć z drugiej strony Polska nie jest tak bogata a więc ustanowienie limitu górnego było by korzystniejsze dla budżetu Państwa ale znowu z następnej strony skoro jest to finansowane z uszczelnienia vat wcześniej nikomu nie przeszkadzało że dziesiątki miliardów ląduje u złodziei i  na to Polskę było stać. 

Pieniądze te które idą do rodzin wcześniej szły do mafii vatowskie. Ogrom sum jest ogólnie dostępny w sieci. 500+ nie jest finansowany z kredytów. Własnie nad tym myślę że faktycznie nie sprawdzamy informacji jak jest. Ktoś sceptyczny zawsze przyklei łatkę długu, korupcji. Potem ktoś to przeczyta i powtórzy.

Przecież nikt nie udowodnił istnienia tzw. mafii VATowskich. Owszem złapano jakieś drobnice ale to skala góra dziesiątków milionów a nie dziesiątków miliardów a więc tysiąckrotnie mniejsza. Skala nieistotna z punktu widzenia budżetu państwa. Mówiąc o mafiach VATowskich gadamy o wirtualnym świecie, którego bytu nie udowodniono a usiłują nam wmówić, że kasa jest stamtąd. Bzdura, kasy nie ma chociażby na szkolnictwo czy lecznictwo, nie ma na inwestycje bo tych nie robi się np. elektrownia atomowa, którą przez dotychczasowy okres władzy PIS już przepiliśmy. Przyszłość narodu niestety BUDUJE się a nie rozdaje.

PS

Ten nasz bieda "socjal" jest nieporównywalny z zachodnim. Nie mając własnego przemysłu, własnych produktów, klepiąc biedę, rozdają pieniądze tak jakby było i na socjal i na inwestycje. Jaki to socjal w porównaniu z Niemcem, gdzie są mieszkania i zasiłki bez groźby mostu a jeszcze wystarcza na solidne pensje? Niestety aby socjal mieć najpierw trzeba na ten socjal zapracować. Rozdając pieniądze na pewno nie wybuduje się gospodarki na socjal zdolnej. Jedynie przedłużamy wegetację.

Użytkownik rniski-four edytował ten post 12 marzec 2019 - 18:19:17

#12 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 19:17:07

Niby dlaczego jako osoba samotna mam za to płacić? Mój wybór.

Uważasz, że jednej osobie jest łatwiej kupić mieszkanie niż np. małżeństwu?

Ciebie boli, że nie mam dzieci a mnie boli, że moje podatki są rozdawane osobom, które nie pracują.

Nie pisz, że 500+ nie jest ''pr'owy'' bo jest w 100%. Pomagać można na wiele sposobów, PiS wybrał najprostszy- dać po 500zł do kieszeni. Liczba urodzeń w roku 2018 już zmalała. Ludzie powoli rozumieją, że za 500zł dziecka nie wychowasz.

"Mafia Vatowska" to też wymysł PiS. Kogo złapano? Kogo skazano? To było nic innego jak dziury w prawie, które były przez tych mądrzejszych wykorzystywane do bólu. Działało to w całej Europie. "Odwrotne obciążenie'' wprowadziło jeszcze PO. Także część ''sukcesu", który głosisz jest też ich(czego już z wiadomych przyczyn nie przyznasz).

Dziury w prawie były, są i będą. Zawsze znajdzie się ktoś sprytniejszy niż ustawodawca.

Obecna forma 500+ jest zła. Promuje lenistwo. Zachłyśnij się gwarantowaną emeryturą dla matki na poziomie 1000zł...a później spróbuj za to żyć. Dasz radę?

#13 ~GOŚĆ~

~GOŚĆ~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 19:42:50

Przecież nikt nie udowodnił istnienia tzw. mafii VATowskich. Owszem złapano jakieś drobnice ale to skala góra dziesiątków milionów a nie dziesiątków miliardów a więc tysiąckrotnie mniejsza. Skala nieistotna z punktu widzenia budżetu państwa. Mówiąc o mafiach VATowskich gadamy o wirtualnym świecie, którego bytu nie udowodniono a usiłują nam wmówić, że kasa jest stamtąd. Bzdura, kasy nie ma chociażby na szkolnictwo czy lecznictwo, nie ma na inwestycje bo tych nie robi się np. elektrownia atomowa, którą przez dotychczasowy okres władzy PIS już przepiliśmy. Przyszłość narodu niestety BUDUJE się a nie rozdaje.

PS

Ten nasz bieda "socjal" jest nieporównywalny z zachodnim. Nie mając własnego przemysłu, własnych produktów, klepiąc biedę, rozdają pieniądze tak jakby było i na socjal i na inwestycje. Jaki to socjal w porównaniu z Niemcem, gdzie są mieszkania i zasiłki bez groźby mostu a jeszcze wystarcza na solidne pensje? Niestety aby socjal mieć najpierw trzeba na ten socjal zapracować. Rozdając pieniądze na pewno nie wybuduje się gospodarki na socjal zdolnej. Jedynie przedłużamy wegetację.

Piękna manipulacja lewactwa. Zachodzę w głowę, czy każdy lewak pobierał nauki jedynie w chlewie? Cyt.: "ludzie dostali 500+ i od razu zaczęli kupować". Napomnę jedynie, że aby coś dać trzeba było to mieć. PIS to miał (bo odebrał złodziejom, a PO nie dała bo kradła i nie miała). Przypominasz sobie zawołanie złodziei pokroju Tuska i Rostowskiego, że "pinindzy ni ma i ni będzie"? Ty też chłoptasiu najpierw wydajesz 10tys. złotych a dopiero później zastanawiasz się skąd je wziąć? I sprawa druga. Transfery socjalne wzrosły o 40mld zł za czasów Dobrej Zmiany, a tylko z podatku VAT zabranych złodziejom przybyło 60mld ponad to co przybyło w wyniku rewelacyjnego wzrostu gospodarczego za czasów rządów PIS. Postaram Ci się zatem to wytłumaczyć drukowanymi literami. Jeśli złodziejom podatku VAT odebrano 60mld zł., a oddano rodzinom, emerytom, wojskowym, policjantom i nauczycielom itd. 40mld zł. to powinieneś wiedzieć dlaczego deficyt budżetowy jest mniejszy o 20mld zł. od zaplanowanego. Prosty patent. Wystarczyło jedynie nie kraść.

#14 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 19:51:46

"Wzrost gospodarczy" PiS odziedziczyło po poprzednikach. Na swój wzrost PiS dopiero pracuje. Niestety perspektywy są marne. Następny rząd będzie się bujał z gospodarką, którą PiS zastopował.

Założę się, że jednym tchem wymienisz wszystkie inwestycje rządu PiS. Tak od ręki.

#15 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 19:52:27

...Postaram Ci się zatem to wytłumaczyć drukowanymi literami. Jeśli złodziejom podatku VAT odebrano 60mld zł., a oddano rodzinom, emerytom, wojskowym, policjantom i nauczycielom itd. 40mld zł. to powinieneś wiedzieć dlaczego deficyt budżetowy jest mniejszy o 20mld zł. od zaplanowanego. Prosty patent. Wystarczyło jedynie nie kraść.

Postaraj się zatem wytłumaczyć i wskazać tych złodziei co tak nakradli i wytłumaczyć dlaczego jeszcze ich nie osądzono?

Jak tłumaczyła min. Rafalska koszt 500+ to 24,5 mld rocznie https://tvn24bis.pl/...iej,805410.html

Co oznacza, przez blisko 4 lata nieomal 100 mld. Piszesz, że podobno odebrano 60 mld, komu odebrano? Skąd wzięto brakujące 40 mld?

Użytkownik rniski-four edytował ten post 12 marzec 2019 - 19:56:44

#16 ~GOŚĆ~

~GOŚĆ~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 20:08:02

Postaraj się zatem wytłumaczyć i wskazać tych złodziei co tak nakradli i wytłumaczyć dlaczego jeszcze ich nie osądzono?

Jak tłumaczyła min. Rafalska koszt 500+ to 24,5 mld rocznie

Co oznacza, przez blisko 4 lata nieomal 100 mld. Piszesz, że podobno odebrano 60 mld, komu odebrano? Skąd wzięto brakujące 40 mld?

Za czasów złodziei z PO budżet Państwa wynosił 260mld. Za czasów PIS 380mld. A zatem skąd się wzięły te środki finansowe (wzrost budżetu o 50%) skoro w wyniku rekordowego wzrostu gospodarczego na poziomie 4-5% rocznie budżet powinien byc o wyższy o jedyne 15% w ciągu ostatnich 3 lat??? Zbyt trudne kalkulacje dla lewactwa???

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 20:30:36

Mógłbyś wskazać wyroki, które by tych złodziei z PO wskazały?

Zapadł jakiś w ogóle? W ogóle była jakaś sprawa?

Naprawdę wierzysz w te cuda, które każą ci głosić?

#18 rniski-four

rniski-four

Swojak

• PipPipPipPip
  • 844 postów

Napisano 12 marzec 2019 - 20:50:10

Za czasów złodziei z PO budżet Państwa wynosił 260mld. Za czasów PIS 380mld. A zatem skąd się wzięły te środki finansowe (wzrost budżetu o 50%) skoro w wyniku rekordowego wzrostu gospodarczego na poziomie 4-5% rocznie budżet powinien byc o wyższy o jedyne 15% w ciągu ostatnich 3 lat??? Zbyt trudne kalkulacje dla lewactwa???

Wzrost jest oczywisty, kryzys kończył się już w 2015 roku. Dzisiaj zgodnie z cyklem gospodarczym, trwającym ok 10 lat jesteśmy na polu spadkowym, szczyt za nami. Za ok 2 lata wpadniemy w kolejny kryzys. Na początku 2015 (uchwała budżetowa) dysponowaliśmy nieomal 300 mld http://nf.pl/przedsi...rok,,50306,226, dokładnie 297 mld a na 2015 przewidywano wydać ponad 343 mld. W 2016 przewidywano już wydatki 368 mld bankier.pl/wiadomosc/Budzet-2016-najlepszy-od-lat-7493946.html. W tym świetle po prostu opowiadasz bajeczki. 380 mld przy hossie gospodarczej w 2019 należałoby uznać za wynik gorzej niż fatalny, w trzy lata lepszy o raptem 12 mld mimo gospodarczej hossy. Nie ma zatem żadnych ekstrasów, jest kontynuacja bez żadnych rewelacji. 10% to przecież 30 mld a mamy więcej o 12 mld przez lata trzy.

Użytkownik rniski-four edytował ten post 12 marzec 2019 - 20:52:18

#19 ~gość~

~gość~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 20:55:35

Jak bogata moglaby byc Polska i Polacy, przyzwolenie PO na zlodziejstwo,oszustwa i korupcje bylo wszechobecne, nawet na korytarzach Sejmu sie o tym mowilo, tak komentowal to Schetyna, wiedzial o poczynaniach Stefka.Warto by sprawdzic czy dzialalnosc PO jest zgodna z Konstytucja i rozwiazac ta Partie Oszustow.

#20 ~GOŚĆ~

~GOŚĆ~
  • Goście

Napisano 12 marzec 2019 - 20:59:13

Wzrost jest oczywisty, kryzys kończył się już w 2015 roku. Dzisiaj zgodnie z cyklem gospodarczym, trwającym ok 10 lat jesteśmy na polu spadkowym, szczyt za nami. Za ok 2 lata wpadniemy w kolejny kryzys. Na początku 2015 (uchwała budżetowa) dysponowaliśmy nieomal 300 mld  dokładnie 297 mld a na 2015 przewidywano wydać ponad 343 mld. W 2016 przewidywano już wydatki 368 mld bankier.pl/wiadomosc/Budzet-2016-najlepszy-od-lat-7493946.html. W tym świetle po prostu opowiadasz bajeczki. 380 mld przy hossie gospodarczej w 2019 należałoby uznać za wynik gorzej niż fatalny, w trzy lata lepszy o raptem 12 mld mimo gospodarczej hossy. Nie ma zatem żadnych ekstrasów, jest kontynuacja bez żadnych rewelacji. 10% to przecież 30 mld a mamy więcej o 12 mld przez lata trzy.

Skoro procentem składanym gospodarka Polski za czasów PIS urosła przez 3 lata ca. 15%, to dlaczego dochody Państwa wzrosły nieporównanie więcej??? I nie ważne czy 30, czy 40, czy 50%, bo zawsze będzie to więcej niż 15%!!! A zatem raz jeszcze proste pytanie. Dlaczego dochody państwa za czasów PIS wzrosły znacząco więcej niż wynikałoby to ze wzrostu gospodarczego, a deficyt budżetowy jest zdecydowanie niższy niż za czasów złodziei z PO pomimo radykalnie większych transferów socjalnych? Naprawdę tak trudno odnieść się do rzeczywistości? Czy słowa prawdy nie przejdą przez grdykę oduniętego od koryta lewactwa?

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: 500+

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych