Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Dlaczego Tomasza Nowe nie ma na liście PO?

nowe gawłowski po kłamstwa porażka wybory

71 odpowiedzi w tym temacie

#41 ~Łukasz~

~Łukasz~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 12:08:46

Zgadza się. No chyba, że właściciel nazwiska życzy sobie, by odmieniać je inaczej.   B)

"Właściciel" nazwiska nie jest "właścicielem" języka polskiego, więc jak ktoś się nazywa np. Kowalski, Bielak, Hoppe czy Pietrowicz nie może powiedzieć "moje nazwisko się nie odmienia", "wymyśliłem sobie inną odmianę nazwiska"

#42 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 12:17:14

Mylisz się. Może.

#43 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 12:21:21

a sp.........ie z tym gowniarzem.on chyba sam tu pisze.

#44 ~Łukasz~

~Łukasz~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 15:45:40

Mylisz się. Może.

Zastanów się, co piszesz :) 

Jest Jan Kowalski i on miałby nakazać np. urzędnikom i sąsiadom, aby mówili i pisali "pismo do pana Kowalski", "widziałem pana Jana Kowalski wczoraj". Albo np. "idę na wódkę z Adamem Pietrowicz" (a właśnie, może jeszcze imion nie będziemy odmieniać, bo się nosicielowi nie spodoba - "idę do Adam", "widziałem dziś rano pana Jan").

Ludzie, nie róbcie z logiki prostytutki :v 

W deklinacji są wyjątki, odmiana bywa blokowana, ale 99,9% nazwisk (poza szczególnymi wyjątkami) jest odmieniana, czy to się nosicielowi/"właścicielowi" nazwiska podoba czy też nie.

#45 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 15:57:23

Może odnośnie odmiany nazwisk, należy utworzyć nowy temat? A wracając do meritum sprawy - dlaczego naszego "bohatera" nie ma na liście PO....?

#46 ~handlowiec~

~handlowiec~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 18:53:22

Też uważam, że odmiana "Nowem" jest poprawna

#47 ~gosv~

~gosv~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2015 - 21:48:41

Czyli Maja Hyży powinna być Maja Hyża ? Ona twierdzi ze to nazwisko się nie odmienia. Krowe się odmienia, Krowym, Krowemu itp.

#48 ~berka~

~berka~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 00:06:04

A ja lubię "Drąga" :)

#49 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 00:17:35

Platforma Obywatelska nie jest zdychająca i proszę nikogo nie straszyć Prokuratorem....

niewinny sie nie boi...

#50 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 00:18:00

Platforma Obywatelska nie jest zdychająca i proszę nikogo nie straszyć Prokuratorem....

niewinny sie nie boi...

#51 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 07:10:57

Czyli Maja Hyży powinna być Maja Hyża ? Ona twierdzi ze to nazwisko się nie odmienia. Krowe się odmienia, Krowym, Krowemu itp.

Dlaczego Drąga nie ma na liście??  :lol:

#52 ~fedrek~

~fedrek~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 07:21:25

A ja lubię "Drąga" :)

mojego ?

wiem o tym .

#53 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 07:40:45

Może odnośnie odmiany nazwisk, należy utworzyć nowy temat? A wracając do meritum sprawy - dlaczego naszego "bohatera" nie ma na liście PO....?

dokładnie nie wiem, ale pewnie to wina Wezgraja! :D :D :D :D

#54 ~historyk amator~

~historyk amator~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 07:47:44

Też uważam, że odmiana "Nowem" jest poprawna

Nie jest to odmiana poprawna, bo Nowe- w przeciwieństwie do Rilke - nie jest nazwiskiem cudzoziemskim.

#55 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 13:01:31

Zastanów się, co piszesz :) 

Jest Jan Kowalski i on miałby nakazać np. urzędnikom i sąsiadom, aby mówili i pisali "pismo do pana Kowalski", "widziałem pana Jana Kowalski wczoraj". Albo np. "idę na wódkę z Adamem Pietrowicz" (a właśnie, może jeszcze imion nie będziemy odmieniać, bo się nosicielowi nie spodoba - "idę do Adam", "widziałem dziś rano pana Jan").

Ludzie, nie róbcie z logiki prostytutki :v 

W deklinacji są wyjątki, odmiana bywa blokowana, ale 99,9% nazwisk (poza szczególnymi wyjątkami) jest odmieniana, czy to się nosicielowi/"właścicielowi" nazwiska podoba czy też nie.

10/10

#56 ~history~

~history~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 13:33:25

Nie jest to odmiana poprawna, bo Nowe- w przeciwieństwie do Rilke - nie jest nazwiskiem cudzoziemskim.

Tak nazywali sie tu tubylcy a nie cudzoziemcy .

#57 ~Łukasz~

~Łukasz~
  • Goście

Napisano 23 sierpień 2015 - 21:38:11

Ręce opadają... Odmiana nazwisk typu Nowe, Papke, Blikle jest odmianą przymiotnikową; dopiero wedle niej odmieniane są nazwiska "obce" typu Rilke.

Z każdego poradnika językowego to wywnioskujecie, no ale... trzeba go wziąć do ręki i przejrzeć, zanim się zacznie przedstawiać autorskie teorie z zakresu deklinacji nazw własnych.

#58 ~Judym~

~Judym~
  • Goście

Napisano 24 sierpień 2015 - 07:20:54

Nawiązując do dyskusji na temat nazwisk(a) oraz tematu przewodniego, chciałbym się z wami podzielić przepisem na gołąbki. Przepis poniżej:

Przygotowanie
  • Mięso włożyć do większej miski. Ryż ugotować, przelać zimną wodą na sicie, odsączyć i wystudzony dodać do mięsa. Cebulę obrać, zetrzeć na tarce, dodać do mięsa z ryżem. Doprawić solą (około pół łyżeczki), pieprzem (1/4 łyżeczki). Wszystko wymieszać i dobrze wyrobić dłonią. Uformować niewielkie podłużne kotlety.
  • Wyciąć głąb ze środka kapusty, następnie włożyć ją do dużego garnka z wrzątkiem (wyciętą stroną do dołu), gotować przez około 8 minut na małym ogniu.
  • Wyjąć kapustę z wrzątku, ostudzić, wrzątek wylać. Rozebrać kapustę z liści, odciąć delikatnie zgrubienia z każdego liścia, następnie nakładać przygotowane porcje mięsa. Zawijać jak krokiety (najpierw założyć liść na mięso z jednej strony, później złożyć boki do środka, następnie zwinąć jak najciaśniej do końca pozostałą część liścia). Nie cała kapusta musi być wykorzystana.
  • Dno dużego i najlepiej szerokiego garnka wyłożyć kilkoma liśćmi kapusty (np. takimi, które się porwały). Na wierzchu ułożyć gołąbki. Zagotować bulion w innym garnku i zalać nim gołąbki. Postawić na gazie, przykryć i gotować przez około 45 - 60 minut aż kapusta będzie miękka.
  • Wywar z gołąbków przelać do innego garnka. Dodać przecier pomidorowy oraz mąkę rozmieszaną wcześniej z kilkoma łyżkami zimnej wody. Zagotować, doprawić solą, pieprzem, suszonym oregano, papryką. Gotować przez 5 minut, następnie - jeśli używamy - dodajemy świeży tymianek (około 1 - 2 łyżek oderwanych listków) oraz śmietanę (należy rozprowadzać ją stopniowo z sosem, dodając go po łyżce do śmietany jednocześnie mieszając). Przelać do garnka z gołąbkami i gotować całość przez około 10 minut bez przykrycia, na małym ogniu, od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem aby sos równomiernie się rozprowadził.
  • Podawać z pieczywem lub ziemniakami. Warto spróbować też z jogurtem naturalnym!

#59 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 15 październik 2018 - 21:15:50

.

#60 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 16 październik 2018 - 12:17:17

Mateusz Morawiecki o Angeli Merkel:

"Mam absolutnie pozytywne zdanie o Merkelowej, Sarkozym czy jak się ten nowy nazywa... Hollande i tak dalej. Że oni w takim świecie, jak dzisiaj są, gdzie przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*** i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. […] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała."

Mateusz M. wyraża chęć przekazania pieniędzy z banku, którym zarządza na cele prywatne:

"

- Ma jakąś fundację, stowarzyszenie albo firmę? - dopytuje po chwili Morawiecki.

- Ma firmę, na pewno ma - odpowiada Matuszewska.

- Zapytajcie go tak po cichu. Ja bym spróbował tak bardziej jednorazowo. Pięć dych czy siedem, czy stówkę mu damy na jakieś badania czy na coś - postanawia Morawiecki.

- On ma firmę. Pozbył się udziałów 12 lat temu, bo został posłem, potem wojewodą, posłem, coś tam itd. - wtrąca się Kilian.

- Dajcie mi pełne dossier. Pomyślę i jednorazowo będę mu mógł na pewno coś sprokurować - zapewnia Morawiecki.

"

Ten człowiek jest teraz premierem Polski.

Dodaj odpowiedź

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nowe, gawłowski, po, kłamstwa, porażka, wybory

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych