Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

7 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~klip~

~klip~
  • Goście

Napisano 17 maj 2009 - 18:21:43

Katedra kamienska bardzo zaniedbana, trza by dobrego gospodarza, ktory umiejetnie poprowadzi te prace, ktory choc troche ma pojecie renowacji i remoncie kosciola. Mam wrazenie, ze proboszcza nie bardzo interesuje parafia. Szkoda, wielka szkoda ze takie zabytki, jak katedra kamienska i okolice katedry niszczeja i jak dotad nikt sie tym nie zajal, a przeciez to jest dziedzictwo narodowe. Naprawde wszystko zalezy od proboszcza , jesli ksiadz jest oddany swojej parafii i parafianom to zrobi wszystko, aby parafia sie rozwijala. Dlaczego jesli ksiadz nie potrafi gospodarowac swoja parafia to niech bierze przyklad z innych diecezji i uczy sie od innych ksiezy, ktorzy robia to znacznie lepiej. Trzeba popatrzec jak to jest w innych diecezjach, brac przyklad od innych parafii, ktore radza sobie znacznie lepiej, brac przyklad od ksiezy, przeciez to jest dla dobra wspolnego.
Katedra kamienska powinna swiecic przykladem tym bardziej, ze reprezentuje archidiecezje, niestety z zalem stwierdzam, ze swieci jedynie szaroscia, zaniedbaniem i brakiem rozwoju. Mlodych ludzi wogole nie widac w kosciele, a przeciez to mlodzi sa przyszloscia. Sa roznego rodzaju dotacje unijne, panstwowe, ktore napewno by pomogly odnowic te zaniedbana przez lata katedre, nie wiem czy obecny proboszcz poradzilby sobie z tak ogromnym wyzwaniem jak odnowienie katedry, bo to naprawde trzeba sie wykazac inicjatywa i znac sie troche na rzeczy. Wystarczy zajrzec chwile do wnetrza katedry i wkolo niej, aby moc sie przekonac ile trzeba wlozyc pracy i pieniedzy, aby choc troche odnowic sredniowieczna budowle.
Mam wrazenie, ze mlodzi ksieza nie maja skad brac przykladu i w przyszlosci, jesli zostana proboszczami beda postepowac podobnie, bo tak naprawde niczego sie nie nauczyli, bo skad mieli sie nauczyc , jak proboszcz przez lata nie interesowal sie parafia i swoim prafianami, a to przeciez ludzie tworza kosciol nie ksiadz. Mam nadzieje, ze przeczytaja te powyzsze uwagi wladze koscielne, ktore przez chwile zastanawia sie nad swoimi parafiami, nad ksiezmi, ktorzy maja zostac proboszczami , nie kazdy nadaje sie do tak wielkiej roli, bo bycie proboszczem to wielka odpowiedzialnosc za parafie i cala wspolnote parafialna. Dlaczego nic sie nie dzieje w katedrze kamienskiej, jesli chodzi o jakies wspolnoty parafialne, trzeba troche inicjatywy ksiezy, nie wiem od czego to zalezy, ze jedne parafie moga sie rozwijac, a inne nie. Przykladem braku rozwoju moze byc katedra kamienska w Kamieniu Pomorskim.

#2 Anna

Anna

Znajomy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 25 czerwiec 2009 - 16:17:52

ale ammy kryzys - to nie jest dobry moment na takie duże remonty
wierni maja mniej pieniedzy
a i mniej wiernych chodzi do kościoła
czy czeka nas zamykanie kościłów

#3 ~elton~

~elton~
  • Goście

Napisano 10 lipiec 2009 - 19:02:06

Jeśli ktoś ma czelność pisać taką nieprawdę jak tu przed chwilą przeczytałam to niech lepiej sprawdzi sto razy czy nic się nie dzieje w katedrze kamieńskiej, czy nie jest odnawiana z zewnątrz i w środku, a dopiero później krzani takie farmazony. Skoro jesteś taki mądry/mądra to daj proboszczowi pieniądze na renowacje... Prosze, konto zawsze otwarte. A i zapraszam oczywiście do naszej "zaniedbanej" katedry w celu zapoznania się z programem prac remontowych na najbliższe lata. Może wtedy nawet zęby ze szczęki Ci wylecą z wrażenia i przestaniesz oczerniać naszego proboszcza!

#4 ~qwerty~

~qwerty~
  • Goście

Napisano 16 lipiec 2009 - 07:15:04

@elton - popieram.

- krata lektoryjna
- organy
- obraz brzozdowiecki
- malowanie ścian
- elewacja [do 2010 roku]
- krzyż nad kratą lektoryjną
- freski
- drzwi od wejścia południowego
- lampy, które wiszą wysoko

faktycznie, gospodarz nic nie robi.

#5 Anna

Anna

Znajomy

• Użytkownicy zarejestrowani
  • PipPip
  • 37 postów

Napisano 16 lipiec 2009 - 16:04:44

uwielbiam stare katedry - wielkie piekne koscioły
zachwycamy sie zabytkami Włoch i południa Europy
pewnie warto zadbac o swoje -
tak mi przyszło do głowy - że przecież wszystko to robimy z datków
a ludzie nie mają kasy
ale jak sie myle - to sory
popieram remonty kosciołów
ostatnio - dawałam większa sume na odbudowe koscioła św Katarzyny w Gdansku - spłonął dach
uwielbiam ich atmosferę cisze zimno w upał

#6 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 lipiec 2009 - 21:30:15

W Kamieniu np. za wejście do skarbca, wirydarza i muzeum historii ziemii kamieńskiej się płaci (po 2 zł). Łącznie to 6 zł. To tak dużo?

#7 ~observer~

~observer~
  • Goście

Napisano 22 sierpień 2009 - 16:58:38

@elton - popieram.

- krata lektoryjna
- organy
- obraz brzozdowiecki
- malowanie ścian
- elewacja [do 2010 roku]
- krzyż nad kratą lektoryjną
- freski
- drzwi od wejścia południowego
- lampy, które wiszą wysoko

faktycznie, gospodarz nic nie robi.

Dodam jeszcze:
- freski w skarbcu i zakrystii
- dach w wirydarzu
- dach nad kapitularzem

To są ogromne zadania które wymagają bardzo dużych nakładów finansowych i czasu, a przecież renowacja nie polega na "odmalowaniu" katedry. Zapraszam do Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej do poczytania informacji choćby o renowacji kraty, aby dowiedzieć się jak wygląda renowacja.

#8 ~architekt~

~architekt~
  • Goście

Napisano 22 styczeń 2010 - 23:03:36

Warto odwiedzać wspaniałe zabytki sztuki sakralnej. Zachęcam wszystkich z Pomorza i nie tylko.

Dodaj odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych