Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Koalicja PO-SLD w Koszalinie - kulisy powstania

Wybory Koalicja PO SLD Rada Miejska Większość

4 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~KKKiDP~

~KKKiDP~
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 20:13:48

I stało się. Wyszedł bardzo prawdopodobny i przewidywany wcześniej wariant w wyborach samorządowych AD 2014 w Koszalinie: PO mimo dobrych notowań prezydenta Jedlińskiego nie utrzymało samodzielnej większości w Radzie Miejskiej tracąc 2 z dotychczasowych 14 mandatów. Nieoficjalne wyniki ze wszystkich obwodów wyborczych wskazują, że rządzący Koszalinem obejmą tylko 12 mandatów. Nie daje to minimalnej większości 13 z 25 głosów niezbędnych do samodzielnego rządzenia miastem, a najlepiej jeszcze jednego mandatu w rezerwie, by uniknąć dokuczliwej nerwowości podczas sesji, powodowanej obawą, że któryś z radnych klubowych np. z przyczyn losowych nie pojawi na ważnym głosowaniu. 

 

Taką ofertę 2 mandatów posiada natomiast ciężko poturbowane w obecnych wyborach SLD (utrata aż 3 z dotychczas posiadanych 5 głosów w Radzie i słaby, mocno rozczarowujący wynik w wyborach prezydenckich Ostaszewskiego - 4 pozycja z zaledwie niecałym 7% poparciem). 

Adam Ostaszewski już na długo przed wyborami rozważał zawarcie koalicji z PO, skupiając się na atakowaniu A. Wezgraja - głównego rywala PO, nie zaś najsilniejszego rywala - urzędującego prezydenta miasta popieranego przez PO. Ekstremalnie nieprawdopodobne jest rozważanie zawarcia przez koszalińskie SLD koalicji z PiS (choć zawierania takich aliansów nie można wykluczyć w innych częściach kraju) i LK przeciwko PO oraz namawianie swojego elektoratu przez Ostaszewskiego do głosowania na Artura Wezgraja w II turze wyborów. 

 

Zawarcie koalicji SLD z PO jest więc naturalnie przesądzone. Wyposzczona, głodna stanowisk i przetrzebiona lewica, od 2002 r. poza udziałem w sprawowaniu lokalnej władzy, nie ma w zasadzie sensownej alternatywy. Ciche popieranie PO bez wchodzenia w układ rządzący w Radzie nie ma sensu - nie daje żadnych profitów a obciąża współodpowiedzialnością za podejmowane trudniejsze decyzje (np. o zwiększeniu zadłużenia, podniesieniu podatków, niepopularnych rozwiązaniach np. w gospodarce odpadami itd). 

 

Także dla PO czas jest najwyższy by podjąć takowe rozmowy. Jeśli partia chce mieć pewność wygrania przez Jedlińskiego drugiej tury wyborów prezydenckich 30 listopada br., musi poszerzyć jego podstawowy elektorat, nie dający jeszcze, jak się okazuje, bezwzględnej większości. Ostaszewski jest w zasadzie jedynym z odpadłych w I turze kandydatów, który może nawoływać własny elektorat do poparcia Jedlińskiego. Ale, by ten komunikat był wyraźny i zdążył na czas dotrzeć do głosujących - rozmowy koalicyjne trzeba zacząć już teraz, dzisiaj.  

 

W tym wątku będziemy więc śledzić kulisy zawarcia przesądzonej koalicji PO - SLD w Koszalinie na lata 2014-2018: jakie ustępstwa programowe są w stanie wykonać na rzecz SLD i Ostaszewskiego PO i Jedliński, jakie stanowiska w Urzędzie i jednostkach zależnych zaoferować, gdzie można znaleźć jakieś wspólne mianowniki, a w jakich obszarach będzie raczej trochę zgrzytało i trzeba będzie się jakoś dotrzeć.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do merytorycznej i rzeczowej dyskusji. Wszelcy sztabowcy, insiderzy, lokalni "wiedzący", "dobrze poinformowani" czy "patrzący z boku" są mile widziani do zabierania głosu i wypowiadania się tutaj. 

 

Nadajmy temu forum nową jakość i pokażmy, że umiemy ze sobą także poważnie rozmawiać.

 

Koszaliński Klub Krytyki i Dyskusji Politycznej

 

 #2 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 20:38:46

Jacek, a splaciles juz swoje długi, spora kasa...

Tata moze pozyczy, przeciez zarabia 20 tys na miesiac?#3 ~KKKiDP~

~KKKiDP~
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 21:21:08

Jacka w to proszę nie mieszaj. Nie masz nic merytorycznego do powiedzenia - idź się wyszczekać w innym wątku, tutaj tylko psujesz powietrze. Chcesz żeby mieszkańcy świadomie głosowali na Jedlińskiego 30.11 ? To trzeba powiedzieć jaki program i z kim go będzie realizował. Ja kota w worku nie kupuję. Masz coś konkretnego i logicznego do powiedzenia? To postaraj się mnie przekonać.

#4 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 17 listopad 2014 - 21:43:36

Jacek, a co to bylo w tym woreczku, no wiesz w którym, ze niby cukier, hehe. Żartowniś z ciebie :)

A kiedy opiszesz swoje wspomnienia o tym jak to jest na gigancie?

I znowu radnym nie zostałeś. I znowu szerzysz trolling z zawisci.#5 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 18 listopad 2014 - 03:00:49

Wpuszczenie na listy PO Kesika jest sygnałem, ze PO jest przygotowane na taka koalicje. Jedni i drudzy dla władzy i pieniędzy gotowi są zrobić wszystko. Zeszmacic się to dla nich chleb powszedni.Dodaj odpowiedź  Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: Wybory, Koalicja, PO, SLD, Rada Miejska, Większość

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych