Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Netykieta – 10 złotych zasad


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 19:24:12

heh
ta "porada" dotyczy codziennych kontaktów z tymi samymi ludźmi.
Pisząc w Internecie, anonimowo, z przypadkowymi użytkownikami, nigdy nie można liczyć na kulturę i szacunek (taka zasada nr 0 netykiety ;) )

niestety prawda...

#2 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 31 styczeń 2011 - 21:25:49

http://nonsensopedia.../wiki/Netykieta

#3 ~Gość~

~Gość~
 • Goście

Napisano 01 luty 2011 - 08:59:34

http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Netykieta

:)

#4 Sławnianin1

Sławnianin1

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1257 postów

Napisano 27 luty 2011 - 14:47:03

Netykieta – 10 złotych zasad
Internet dociera dzisiaj do zdecydowanej większości domów, ciężko znaleźć (oczywiście mówię tu o relatywnie młodych pokoleniach) kogoś, kto nie wie jak z niego korzystać. Czy aby na pewno?

Mimo coraz bardziej swobodnego przepływu informacji, coraz większą liczbę osób wydaje się omijać jedna z tych najistotniejszych – co to jest netykieta i dlaczego powinno się jej przestrzegać. Spieszę zatem z odpowiedziami:
Netykieta jest to zbiór zachowań, które zapewniają kulturalną i sprawną komunikację z innymi. Dlaczego warto jej przestrzegać? Bo trzymając się tych kilku reguł nikt, nigdzie nie weźmie Cię za idiotę, dziecko neostrady, emo-dzieciaka, czy pustą blondynkę. Oprócz tego wszyscy o wiele łatwiej Cię zrozumieją, otrzymasz lepsze i bardziej kulturalne odpowiedzi na pytania jakie zadajesz i zyskasz sobie sympatię danej społeczności internetowej. Do rzeczy:

Jako, że netykieta dotyczy wielu dziedzin życia internetowego, jak komunikatory, e-maile, kanały IRC, itp. a nie chcę się za bardzo rozpisywać, skupię się na zachowaniu na forach internetowych, oraz zasadach ogólnych.

1. Nie spamuj.
Stworzyłeś nową stronę? Teraz poczytaj trochę o metodach promocji, bo Twoje spamujące tematy na forach i tak trafią szybko do kosza, a nieznajomi na GG czy przez e-mail i tak w to nie klikną (a nawet jak klikną to szybko wyjdą). Słowem – to nic nie daje, chyba że miałeś na celu kogoś poirytować.

2. NIE PISZ WIELKIMI LITERAMI
Tego fenomenu naprawdę ciężko się pozbyć, bo ludzie którzy lubią to praktykować są święcie przekonani, że w ten sposób bardziej do nas dotrą/dotrą do większej liczby odbiorców. Otóż przyjęło uważać się, że WIELKIE LITERY używane w Internecie to KRZYK i na pewno w niczym Ci to nie pomoże.

3. Jasno formułuj swoje problemy
Jeżeli masz jakiś problem i zadajesz pytanie na forum, nie nazywaj swojego tematu „Problem” bo przecież co drugi temat mógłby mieć taką nazwę. Osoba przeglądająca listę tematów najprawdopodobniej go zignoruje, bo nie wie czy w ogóle będzie mógł jakkolwiek Ci pomóc, czy chociażby wypowiedzieć się na dany temat. Tytuły e-maili/tematów na forum nadawaj tak, żeby dawały ogólny zarys poruszanych w nich kwestii.

4. Nie używaj niestandardowych czcionek o niestandardowych rozmiarach.
Trochę finezji nigdy nikomu nie zaszkodziło, ale w publicznych grupach dyskusyjnych przyjęło się używać standardowej czcionki o standardowym rozmiarze i kolorze. Odchodzenie od tej normy w niczym nie pomaga, a możesz zmniejszyć czytelność swojej wiadomości.

5. Nie przesadzaj z symbolami !!!!!!! =))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))
Taki uśmiech jak powyżej może co najwyżej sprawić, że ktoś pomyśli że masz jedną parę oczu i 15 otworów gębowych. Jeżeli już musisz używać wykrzyknika, postaw jeden – wystarczy. Jeżeli chcesz walnąć emotkę – zapewniam Cię, że jedna również wystarczy.

6. Nie bądź trollem
Jeżeli coś Cię denerwuje – zostaw to dla siebie. Nic nie wnoszące do dyskusji komentarze, docinki, głupie teksty czynią z Ciebie niedojrzałe dziecko, którym przecież nie chcesz w niczyich oczach być.

7. Nie karm trolla
Jeżeli widzisz, że ktoś nie stosuje się do powyższego punktu – nie komentuj tego, on tylko na to czeka i rzuci kolejnym głupim nic nie wnoszącym do tematu tekstem. W tej sytuacji nikt nie będzie dociekał kto ma rację – oboje zostaniecie wrzuceni do tego samego worka (a mówiąc bardziej metaforycznie – do tej samej piaskownicy).

8. Bądź wyrozumiały
Pamiętaj, że co dla Ciebie oczywiste, dla innych niekoniecznie musi być zrozumiałe. Nie irytuj się, kiedy nie możesz się z kimś dogadać, szanuj innych, a inni będą szanowali Ciebie. Każdy kiedyś zaczynał.

9. Nie odsyłaj do Googli
W wyszukiwarkach internetowych można znaleźć wszystko, co nie znaczy że nie można zapytać o to na forum. Owszem czasami ludzie bywają zbyt skrajni, ale jeżeli już musisz to skomentować, to przynajmniej podsuń mu przy okazji interesujące go linki i jako dodatek wspomnij, że w sumie to szybciej by mu było znaleźć to samodzielnie.

10. Platynowa zasada – bądź kulturalny.
Nawet jeżeli nie będziesz znał żadnej zasady netykiety, to będąc kulturalnym użytkownikiem nie powinieneś nikomu zaszkodzić. Pamiętaj, że po drugiej stronie ekranu również siedzi człowiek, a sam fakt że jest daleko nie czyni z Ciebie osoby, która ma prawo go obrażać bez konsekwencji. Traktuj innych tak, jak chciałbyś żeby traktowali Ciebie. Z czasem zaczną to robić.

Pewne osoby na forum powinny szczególnie dokładnie zapoznać się z tymi zasadmi...

Użytkownik Sławnianin1 edytował ten post 27 luty 2011 - 14:47:21


#5 prawda111

prawda111

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 971 postów

Napisano 27 luty 2011 - 14:50:05

Pewne osoby na forum powinny szczególnie dokładnie zapoznać się z tymi zasadmi...


TY ŻEŚ POWYKLEJAŁ SOBIE ŚCIANY W CAŁYM MIESZANIU,TERAZ WEŚ SIĘ ZA PIWNICĘ...ZAOSZCZĘDZISZ NA TAPECIE...

#6 Sławnianin1

Sławnianin1

  Swojak

 • Użytkownicy zarejestrowani
 • PipPipPipPip
 • 1257 postów

Napisano 15 grudzień 2011 - 09:01:15

Netykieta
To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 1 gru 2011. Od tego czasu wykonano 2 zmiany, które oczekują na przejrzenie.Skocz do: nawigacji, szukaj
Netykieta (kontaminacja net (ang.) – "sieć" i etiquette (fr.) – "formy zachowania się") – zbiór zasad przyzwoitego zachowania w Internecie, swoista etykieta obowiązująca w sieci (ang. net).
Netykieta, podobnie jak zwykłe zasady przyzwoitego zachowania, nie jest dokładnie skodyfikowana, nikt też nie zajmuje się systematycznym karaniem osób łamiących te zasady, jednak uparte łamanie zasad netykiety może się wiązać z różnymi przykrymi konsekwencjami, jak np.: zgłoszenie nadużycia do działu abuse i odcięcie "niegrzecznego" osobnika od określonej usługi internetowej przez jej administratora.
Zasady netykiety wynikają wprost z ogólnych zasad przyzwoitości lub są odzwierciedleniem niemożliwych do ujęcia w standardy ograniczeń technicznych wynikających z natury danej usługi Internetu.
Zalecenia netykiety
Dla grup i list dyskusyjnych są to:
zakaz pisania wulgaryzmów
zakaz spamowania (m.in. wysyłania niechcianych linków do stron)
zakaz wysyłania tzw. "łańcuszków szczęścia"
nakaz zapoznania się z wykazem FAQ przed zadaniem pytania
stosowanie się do reguł pisania obowiązujących w danej grupie (sposób kodowania polskich liter, zasad cytowania, możliwości wysyłania (lub nie) wiadomości formatowanych w HTML-u, możliwości dołączania (lub nie) plików binarnych, co zwykle jest szczegółowo opisane w FAQ danej grupy
zakaz nadmiernego cross-postowania czyli wysyłania e-maili lub postów do kilku grup naraz
zakaz wysyłania listów (e-maili) do wielu osób naraz z jawnymi adresami poczty elektronicznej (stosujemy kopię ukrytą)
zakaz pisania nie na temat (OT – OffTopic)
zakaz pisania kilka razy z rzędu (szczególnie restrykcyjnie używany na forach posiadających funkcję edycji postu)
zakaz odpowiadania nad cytowanym fragmentem (topposting)
zakaz pisania wiadomości wielkimi literami
Dla usług interaktywnych (IRC, komunikatory, czaty, fora dyskusyjne na stronach WWW):
zakaz floodowania
nakaz zapoznania się z FAQ danego kanału/forum/czatu i przestrzeganie zawartych tam zasad szczegółowych
zakaz nagabywania osób, które sobie tego nie życzą
zasady dotyczące znaków diakrytycznych – użytkownicy niektórych kanałów IRC nie życzą sobie używania polskich liter, natomiast na forach internetowych pisanie bez polskich znaków diakrytycznych bywa źle widziane; sprawy te regulowane są czasem przez lokalną netykietę lub FAQ, jak np. dla www.pl.irc)
zasady korzystania z różnych języków na kanałach wielonarodowościowych
zakaz ciągłego pisania wielkimi literami
zakaz pisania naprzemiennie wielkich i małych liter (tzw. nowomowa internetowa, poke-pismo)
nakaz używania emotikon z rozwagą (mają być dodatkiem do tekstu, a nie główną treścią)
w dyskusjach, zwłaszcza w Usenecie i na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do nas "per ty", a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy.
Przykłady zachowań sprzecznych z netykietą:
kłótnia internetowa
trollowanie
Ograniczenia prawne[edytuj]Szczególnie nie należy publikować w Internecie niezgodnych z prawem treści zdefiniowanych w różnych ustawach, które wymieniono poniżej.
Treści, które naruszają rażąco zasady współżycia społecznego (sankcje określają różne ustawy, w tym kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks pracy).
Treści, za które określono sankcje w kodeksie karnym, a które:
namawiają do popełnienia lub doradzają w popełnieniu samobójstwa lub samookaleczenia (art. 151 Kodeksu karnego);
grożą innym osobom popełnieniem przestępstwa na jego szkodę lub szkodę osoby jego najbliższej (art. 190 Kodeksu karnego);
obrażają inne narodowości, rasy ludzkie, religie (art. 194-196 i art. 257 Kodeksu karnego oraz art. 23 Kodeksu cywilnego);
nawołują do popełnienia przestępstwa (art. 255 Kodeksu karnego);
propagują totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość (art. 256 Kodeksu karnego).
Treści, za które określono sankcje w kodeksie cywilnym, a które:
lżą osoby publiczne (art. 23 Kodeksu cywilnego);
zawierają pomówienia – informacje obarczające niepotwierdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);
obrażają inne narodowości, rasy ludzkie, religie (art. 23 Kodeksu cywilnego oraz art. 194-196 i art. 257 Kodeksu karnego).
Treści, za które określono sankcje w ustawach szczególnych, a które:
promują alkohol (art. 2 (1) Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982 r.);
przyczyniają się do łamania praw autorskich lub naruszają prawa autorskie i licencje podmiotów trzecich. (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r.);
promują środki odurzające, narkotyki (art.1 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dnia 24 kwietnia 1997 r.);
ujawniają bez czyjejś wyraźnej zgody dane osobowe, identyfikatory komunikatorów internetowych, fotografie, adres poczty elektronicznej, miejsce zamieszkania, pracy, przebywania, numery telefonów, tablic rejestracyjnych i inne poufne dane (Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych);
zawierają słowa powszechnie uznane za niecenzuralne (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999 r.).
Inne ważne informacje[edytuj]W miarę możliwości nie używaj HTML – na grupach dyskusyjnych w ogóle, w poczcie elektronicznej – bez wyraźnej zgody odbiorcy.
Nie umieszczaj w wiadomościach załączników o dużej objętości. Użyj jednego z serwisów do udostępniania plików, a w wiadomości zamieść odnośnik do danego zasobu.
Pamiętaj o używaniu i deklarowaniu właściwego języka lub zestawu znaków właściwego dla danego języka. Zaleca się stosowanie ISO-8859-2 dla języka polskiego i UTF-8 dla tekstów wielojęzycznych, jednak lokalne zalecenia mogą nakładać większe ograniczenia (np. zakaz używania znaków diakrytycznych).
Pisz poprawnie, używając w miarę potrzeby wszystkich znaków danego języka i wykorzystując w pełni możliwości konfiguracji używanych programów. Jeśli program nie ma pożądanej funkcjonalności (np. nie obsługuje MIME czy nie ma słownika), zmień go na inny.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych