Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

Opłaty cmentarne od 1 marca 2015 - niezgodne z ustawą o cmentarzach ?

cmentarz opłaty cmentarne pgk zarzadzenie prezydenta

2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Smutny~

~Smutny~
  • Goście

Napisano 23 lipiec 2015 - 14:08:35

Od 1 marca 2015r. obowiązują na cmentarzu komunalnym w Koszalinie nowe opłaty cmentarne.

Opłaty zostały wprowadzone Zarządzeniem Nr 60/203/15 Prezydenta Miasta Koszalina z dnia 31 marca 2015r.

Istotną zmianą jest to, że Prezydent wprowadził nowe terminy ważnośći grobów - zamiast 20 lat teraz jest 50 lat.

 

Niestety, to zarządzenie jest okazją do pobierania przez zarządzcę cmentarza w Koszalinie opłat za przedłużenie ważności grobów MUROWANYCH z 20 lat do 50 lat w przypadku ponownego pochowania w istniejącym grobie MUROWANYM.

- mimo, że grób MUROWANY w chwili ponownego pochowania jest ważny przykładowo jeszcze 12 lat.

Te opłaty są wielkim zaskoczeniem dla rodzin zmarłych ponieważ są BARDZO WYSOKIE !!!

 

Należy postawić następujące pytania w obecnej sytuacji:

1. Czy zarządca cmentarza (PGK Sp. z o.o.) ma prawo do pobierania opłat przedłużeniowych w przypadku grobów MUROWANYCH?

2. Jeśli powyższe opłaty zostały pobrane przez zarządcę cmentarza, to czy osoby, które je uiściły mogą wystąpić z roszczeniem ich zwrotu?

 

Według art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687):

grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione. Jednakże powyższe unormowanie nie ma zastosowania do chowania zwłok w grobach MUROWANYCH przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby.

 

Biorąc pod uwagę ten przepis ustawy o cmentarzach należy zważyć, iż grób MUROWANY umożliwia trwałe korzystanie z niego i pochówek innych osób bez względu na ograniczenia czasowe i nie wymaga także dalszych opłat.

Tym samym pobieranie opłat za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO jest niezgodne z ustawą, gdyż możliwość pobierania takich opłat istnieje tylko w przypadku grobów ziemnych. Osoby które uiściły po upływie 20 lat kolejną opłatę za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO lub uiściły opłatę za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO do 50 lat , najprawdopodobniej mogą żądać jej zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się.

 

 

 

 

 

 

 

 



#2 ~hguiu~

~hguiu~
  • Goście

Napisano 24 lipiec 2015 - 10:33:16

Miasto zbiera na krematorium? Po co?



#3 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 09 grudzień 2017 - 18:50:52

Od 1 marca 2015r. obowiązują na cmentarzu komunalnym w Koszalinie nowe opłaty cmentarne.

Opłaty zostały wprowadzone Zarządzeniem Nr 60/203/15 Prezydenta Miasta Koszalina z dnia 31 marca 2015r.

Istotną zmianą jest to, że Prezydent wprowadził nowe terminy ważnośći grobów - zamiast 20 lat teraz jest 50 lat.

 

Niestety, to zarządzenie jest okazją do pobierania przez zarządzcę cmentarza w Koszalinie opłat za przedłużenie ważności grobów MUROWANYCH z 20 lat do 50 lat w przypadku ponownego pochowania w istniejącym grobie MUROWANYM.

- mimo, że grób MUROWANY w chwili ponownego pochowania jest ważny przykładowo jeszcze 12 lat.

Te opłaty są wielkim zaskoczeniem dla rodzin zmarłych ponieważ są BARDZO WYSOKIE !!!

 

Należy postawić następujące pytania w obecnej sytuacji:

1. Czy zarządca cmentarza (PGK Sp. z o.o.) ma prawo do pobierania opłat przedłużeniowych w przypadku grobów MUROWANYCH?

2. Jeśli powyższe opłaty zostały pobrane przez zarządcę cmentarza, to czy osoby, które je uiściły mogą wystąpić z roszczeniem ich zwrotu?

 

Według art. 7 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jednolity Dz. U. 2011 r. Nr 118 poz. 687):

grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być odnowione. Jednakże powyższe unormowanie nie ma zastosowania do chowania zwłok w grobach MUROWANYCH przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby.

 

Biorąc pod uwagę ten przepis ustawy o cmentarzach należy zważyć, iż grób MUROWANY umożliwia trwałe korzystanie z niego i pochówek innych osób bez względu na ograniczenia czasowe i nie wymaga także dalszych opłat.

Tym samym pobieranie opłat za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO jest niezgodne z ustawą, gdyż możliwość pobierania takich opłat istnieje tylko w przypadku grobów ziemnych. Osoby które uiściły po upływie 20 lat kolejną opłatę za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO lub uiściły opłatę za przedłużenie prawa do grobu MUROWANEGO do 50 lat , najprawdopodobniej mogą żądać jej zwrotu na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu się.

 A co się wściekasz? Jak nogi wyciągniesz to cię przez 50 lat nikt nie ruszy. Ciesz się a nie płacz!





Dodaj odpowiedź



  



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: cmentarz, opłaty cmentarne, pgk, zarzadzenie prezydenta

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych