Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »
Drodzy internauci!
W związku z ciszą wyborczą wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów i zamieszczania wpisów na forum.
Zapraszamy w niedzielę wieczorem, po zakończeniu głosowania.


2 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 22 luty 2019 - 11:40:09

Koniec Kościoła bezkarnego

Gdy oglądałem filmik, na którym kilku mężczyzn, nie kryjąc się specjalnie, przewracało pomnik księdza Henryka Jankowskiego, miałem wrażenie, że gdzieś już coś podobnego widziałem.

Obalanie pomników Breżniewa czy Lenina wyglądało przecież podobnie. Takim aktom zawsze towarzyszyło zaraźliwe uczucie wolności. I ulga, że wreszcie oprawca, drań, złodziej, pedofil, dyktator, którego władza gloryfikuje i kryje, został osądzony przez naród. Ale to nie wszystko. Takie akty, zapowiadają nadchodzącą zmianę, która krystalizuje się jako obywatelska solidarność przeciwko tyranii Państwa i Kościoła.

I nie o to chodzi, czy prałat Jankowski był pedofilem, czy też nie był, gdyż może o tym orzec tylko sąd. Ale ksiądz Jankowski, już pośmiertnie, nadal symbolizuje butę, bezkarność i ogromną władzę katolickiego kleru w Polsce. W posiadaniu tej instytucji są również kobiety i młodzi chłopcy tradycyjnie przeznaczeni nie tylko do posług, ale również do seksualnej konsumpcji. Przewrócony pomnik Jankowskiego symbolizuje nie tylko narastający bunt społeczeństwa przeciwko władzy Kościoła, ale również upadek mitu o jego bezkarności.

I wydaje się, że Polacy zmierzają ścieżką, wydeptaną przez Irlandczyków. Z narodu katolickiego, Irlandia w dwie dekady zamieniła się w społeczność zdecydowanie świecką. Jeszcze w latach 80-tych Irlandczycy opowiedzieli się przeciwko aborcji. Dzisiaj 66 proc. uważa, że kobieta ma decydować o swoim ciele, a nie Kościół, ani żadna siła polityczna. Gdy ogłoszono wyniki referendum, na ulicach zapanowała niespotykana radość. Nie z powodu prawa do aborcji, ale z uwagi na powiew dawno wyczekiwanej wolności. Nikomu nie kołacze się serce z radości z powodu prawa do usuwania ciąży. Tylko wolność może wywołać takie uczucie.

Kościoły w Irlandii jeszcze niedawno były przepełnione. Dzisiaj świecą pustkami. Wierni uciekli w świeckość, gdyż świeckość oferowała im równość, tolerancję i wolność. Kościół został z tyłu i stracił kontakt z ludźmi.

Żaden współczesny, demokratyczny naród nie może się rozwijać harmonijnie, jeżeli ogromne grupy społeczne, jak kobiety, LGBTQ oraz mniejszości religijne i narodowe, będą dyskryminowane przez Państwo i dominujący Kościół. Taka nierówność i brak wolności zacznie dławić w końcu wszystkich. I wtedy musi znaleźć ujście.

Rola Kościoła w Polsce musi się więc znacznie zmniejszyć. Wtedy zmniejszą się też napięcia społeczne. Taki jest wymóg współczesnego, wolnego narodu. I może to się stać bardzo szybko, lawinowo. Jak zwalenie pomnika księdza Jankowskiego. W jedną noc.

 



#2 ~czytelnik~

~czytelnik~
  • Goście

Napisano 28 luty 2019 - 09:08:12

Polacy albo nie znają historii albo nie chcą jej znać, gdyby nie kościół pod zaborami nie jednoczył Polaków, to Polska by się nie odrodziła, a jeżeli chodzi o historię wspólczesną, to powinni wiedzieć jak kościół i księża angażowali się w okresie solidarności, ilu księży zniszczyła bezpieka, a teraz tak chętnie niektórzy wylewają pomyje na kościół i księzy, niechby chociaż ten noblista coś powiedział na ten temat, a nie ciągle zionie jadem



#3 ~Remigiusz Sz. z Kaszub~

~Remigiusz Sz. z Kaszub~
  • Goście

Napisano 28 luty 2019 - 10:07:41

czytelnik, z twojego wpisu wynika, że to ty nie znasz historii.





Dodaj odpowiedź



  


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych